Historia refleksologii

Refleksologia narodziła się około 5000 r. p.n.e. w Chinach. Wyrosła na gruncie tradycyjnej medycyny chińskiej obejmującej m.in. zagadnienia akupunktury, akupresury i meridianów (kanałów energetycznych). Chińczycy podzielili ciało na pionowe meridiany około 2500r. p.n.e., podczas gdy w świadomości ludzi Zachodu podobna koncepcja stref zaistniała dopiero na początku XX wieku.
 

 
Według refleksologii życiowa energia w naszym ciele płynie 10 szlakami energetycznymi (po 5 w każdej połowie ciała).Szlaki te zwane zonami biegną od czubka głowy do stóp dzieląc ciało na strefy. Zaburzenie przepływu energii w każdej z tych stref powoduje powstanie stanu chorobowego w części ciała położonej na danym szlaku. Każda część stopy lub dłoni zawiera obszary z refleksami, które korespondują z częściami ciała. Jeśli któryś z organów jest obecny w 1 lub 2-ch zonach to odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy stymulujemy przepływ energii, która działa uzdrawiająco na znajdujące się w zonie narządy.
 
Pierwszy dowód na stosowanie refleksologii znaleziono w Sakkarze w Egipcie i był to relief z grobowca Ankhmabora (najwyższego dostojnika królewskiego) z 2500-2300r. p.n.e. Grobowiec odkryto w 1899 r. i z powodu wielu reliefów ściennych przedstawiających sceny medyczne nazywano go "grobowcem lekarskim" . Relief przedstawia dwóch ciemnoskórych mężczyzn zajmujących się rękami i stopami dwóch innych osób o jaśniejszej karnacji. Tłumaczenie hieroglifów mówi: „Nie skrzywdź mnie”, na co prowadzący zabieg odpowiada: „Ja muszę postępować tak, abyś mnie wynagrodził”.
 
 
 
 
 
 
 
Za matkę współczesnej refleksologii uznaje się Eunice Ingham (1889-1974), która to najbardziej przyczyniła się do jej rozwoju. Dzięki jej niestrudzonym badaniom refleksologia stała się samodzielną dziedziną nauką. Eunica Ingham sporządziła mapę całego ciała na stopach i dłoniach, nakreśliła przebieg stref i opisała ich działanie na organizm.
 
 © 2013. Gabinet Refleksologii i Masażu.   Wszystkie prawa zastrzeżone.  Stworzono w vickcreator.com